Pri nákupe v hodnote nad 50,00 € je doprava ZADARMO Více informací
Čínske čaje

Čínske čaje sa vyznačujú vysokou kvalitou, plnou chuťou, výraznou vôňou a dokonale spracovanými čajovými lístkami.


Čínu môžeme smelo označiť za kolísku čajovej kultúry. Je nielen najväčším svetovým producentom čaju, ale má aj najširšiu ponuku jednotlivých druhov čajov na svete. Z Číny pochádzajú čierne čaje, zelené, polozelené, vysoko kvalitné biele čaje, žlté či viacnásobne fermentované čaje Pu-Erh.

Počiatky histórie pitia čaju v Číne siahajú až k roku 2737 p. n. l., kedy podľa legendy cisárovi Chen-Nungovi spadlo do vody niekoľko čajových lístkov, z ktorých vznikol veľmi lahodný nápoj. Cisár začal čaj pestovať pre svoju vlastnú potrebu, až sa neskôr pestovanie čaju rozšírilo do celej Číny. Či je táto legenda pravdivá, nevieme. Je ale jasné, že v každej šálke pripravenej z čínskeho čaju sa odrážajú tisíce rokov skúseností čínskych čajových majstrov.

Čína je známa hlavne výrobou čiernych, plne fermentovaných čajov, ktorých výroba spočíva v správnom načasovaní zberu čajových lístkov a ich následnom šetrnom spracovávaní. V minulosti sa zber čajových lístkov robil výhradne ručne, dnes sa ale stretáme v stále väčšej miere s ich mechanickým zberom. Zozbierané čajové lístky sa nechajú zvädnúť na priamom slnku alebo pôsobením teplého vzduchu. Akonáhle sú čajové lístky dostatočne vláčne, aby sa pri ďalšej manipulácii nepoškodili, dochádza k ich rolovaniu. Pri rolovaní sa bunková stena listu ľahko naruší, začne sa z nej uvoľňovať šťava a začína proces fermentácie, na ktorého dĺžke závisí chuť, vôňa aj výsledná farba čaju. Proces fermentácie je následne ukončený rýchlym usušením čajových lístkov horúcim vzduchom v sušiacej peci alebo na panvici.

K najznámejším čínskym oblastiam produkujúcim kvalitný čaj patria čínske provincie Fujian (čierny čaj, čaj Oolong, biely čaj), Yunnan (čierny čaj, Pu-Erh), Anhui (čierny čaj typu Keemun, zelený a žltý čaj) a Sečuan (čierny čaj, zelený čaj).

Čínske čaje

Filter
Nastaviť zostupný smer

Položky 1-24 z 28

Page
na stránku
  1. Keemun Congou
    Rating:
    0%
    Už od 3,50 €
Filter
Nastaviť zostupný smer

Položky 1-24 z 28

Page
na stránku