Royal White Peony – biely čaj

  • Bíly-caj-White-Peony-bila-pivonka
  • Royal White Peony – biely čaj

Royal White Peony – biely čaj

Availability: Na sklade

10,30 €

Hovorí sa mu Biela pivónia, pre nás je to ale kráľ. Vyššia trieda populárneho čínskeho čaju má nerolované, mierne lámané pravidelné listy, ktoré tvoria svetlý nálev žltozelenej farby. Je príjemne sladkastý a vyniká výraznou kvetinovou chuťou s ovocnými podtónmi. Pre svieže ráno i pestrý večer s hudbou a dobrým jedlom nenájdete lepšieho spoločníka.


Krajina pôvodu: Čína (Fujian)
Žatva: 2021

Biele čaje patria k tomu najjemnejšiemu, čo môžete naprieč jednotlivými typmi čajov ochutnať. Historická vzácnosť ich predurčovala pre tých najváženejších záujemcov a mnohokrát to bol iba cisár, kto si namočil pery v opojnom náleve.


Odroda Bai Mu Dan, ktorú si u nás môžete vybrať, pochádza z počiatku 20. storočia a vďaka svojej kvetinovej chuti a nízkemu obsahu kofeínu je výborná na celodennú prípravu. Zbiera sa vždy začiatkom jari, kedy sú lístky čaju pokryté jemnými bielymi chĺpkami. Starostlivo zozbierané pupene a listy následne prechádzajú parou a vysušením na slnku, aby bol zachovaný ich prírodný stav a krásna čerstvá vôňa a chuť.

Mapa Číny

História bieleho čaju siaha do 8. storočia a po mnoho rokov bol označovaný práve ako nápoj cisárov. A tak i keď je dnes jeho dostupnosť neporovnateľná, stále si udržuje výnimočný status a jeho pitie je ozajstným zážitkom. Tie najkvalitnejšie sa dnes dajú zohnať v čínskej provincii Fu-ťien, kam sme si zaleteli i pre ten náš. Veríme, že si ho užijete.

Dva gramy čaju Bai Mu Dan (1–2 čajové lyžičky) je vhodné doplniť o 150 ml horúcej vody a nechať lúhovať necelé dve minúty. Na bežnú kanvičku s objemom pol litra teda môžete využiť približne 6 gramov a pripraviť postupne až tri nálevy.

2 g na 150 ml vody
80-90 °C
1 až 2 minúty
sypaný pravý bílý čaj