Pri nákupe v hodnote nad 50,00 € je doprava ZADARMO Více informací
Čaje zo Srí Lanky

Sú známe ako Cejlónske čaje, podľa pôvodného názvu ostrova, a sú považované za svetovú špičku medzi čajmi.


Najväčšiu časť čajovej produkcie na Srí Lanke tvoria čierne čaje, v menšej miere sú to zelené čaje. Čajové lístky sú tu zbierané ručne trikrát za rok, následne sa ručne rolujú a zoxidované sa sušia v peciach z ílu. Cejlónske čaje vynikajú svojou jemnou citrusovou chuťou a sú používané hlavne do rôznych čajových zmesí. Cejlónske čaje bývajú označované symbolom leva.

Ostrovný štát Srí Lanka, ležiaci v juhovýchodnej Ázii, bol pôvodne známy pestovaním kávovníka a kakaovníka. Keď ale v prvej polovici 19. storočia zasiahla miestne plantáže rýchlo sa rozširujúca a devastujúca huba, hľadali majitelia plantáží inú plodinu vhodnú na pestovanie v miestnych klimatických podmienkach. Touto plodinou bol nakoniec čajovník.

Majiteľmi miestnych pozemkov boli Angličania, ktorých zásluhou sa čajovníky na Srí Lanke začali pestovať. Prvé kry čajovníka sa tu vysadili v roku 1867. Vtedy bolo osádzaných iba 19 akrov pôdy. O dva roky neskôr sa čajovník pestoval na 250 akroch a koncom 19. storočia už čajové plantáže pokrývali 370 tisíc akrov pôdy.

Kvalita Cejlónskych čajov je posudzovaná podľa nadmorskej výšky, v ktorej sú čajovníky pestované. Najkvalitnejší Cejlónsky čaj je zbieraný v nadmorských výškach okolo 2000 m. Najhodnotnejšie a najaromatickejšie čaje sú zbierané v mesiacoch júl a august v oblastiach UVA. Na jar sú čajové lístky zbierané v oblastiach Dimbulla a Nuwara Eliya. Všetky tieto oblasti ležia vo výške 1500 až 2200 metrov nad morom.

Čaje zo Srí Lanky

Filter
Nastaviť zostupný smer

6 položiek

na stránku
Filter
Nastaviť zostupný smer

6 položiek

na stránku