zelený čaj Gunpowder- čínský sypaný čaj

  • zelený čaj Gunpowder- čínský sypaný čaj

Gunpowder Temple of Heaven

Availability: Na sklade

2,30 €
Je jedným z najznámejších a celosvetovo najobľúbenejších čínskych zelených čajov. Od ostatných čajov sa odlišuje tvarom čajových lístkov, ktoré sú po zbere sušené a zvinuté do malých čierno zelených guličiek. Svojim tvarom pripomínajú riečne perly, po ktorých bol čaj v Číne v 17. storočí pomenovaný (Ču čcha).

Krajina pôvodu: Čína

* Povinne vyplnené polia

2,30 €

Do malých guličiek sú čajové lístky zvinuté preto, aby si čo najdlhšie udržali svoju výbornú chuť a vôňu. Vo svetlom, žltozelenom náleve sa čajové lístky prekrásne rozvinú a uvoľnia sa z nich sladké vône a jemná, ľahko horkastá chuť s typicky zadymeným odtieňom.


Gunpowder je jedným z prvých čajov, ktorý bol v 17. storočí privezený do Anglicka. Tu ho kvôli tvaru čajových lístkov a typickej dymovej chuti pomenovali Gunpowder, teda strelný prach. V minulosti svoju typicky zadymenú chuť dostával čaj až v podpalubí obchodných plachetníc, či na chrbtoch tiav. Medzi obchodníkmi bol Gunpowder veľmi obľúbený, keďže sa vďaka pevnému zavinutiu čajových lístkov počas cesty nepolámali a boli odolné voči vlhkosti. Dnes sú exportné druhy čaju zámerne zaúdené, aby sa dosiahla chuť, na ktorú sú zákazníci roky zvyknutí.

Mapa Číny

 

Zaujímavosťou je, že v Číne sa tento druh čaju takmer vôbec nekonzumuje, dokonca ani v oblasti Če-tiang, kde sa pestuje.

Na 250 ml vody použijeme 1 až 2 čajové lyžičky. Lístky zalievame vodou s teplotou 70-80 °C. Prvý nálev necháme lúhovať 3 minúty. Ďalšie nálevy necháme lúhovať 3 a viac minút.

Pripraviť si môžeme 1 až 3 nálevy v závislosti na kvalite čajových lístkov.

1 až 2 čajové lyžičky
70 - 80 °C
3 minúty
   
100% zelený čaj