Jade oolong Taiwan

  • Jade oolong Taiwan

Jade Oolong

Availability: Na sklade

4,90 €

Jedinečný Jade oolong, známy tiež pod názvom Cui Yu, patrí k najlepším taiwanským polozeleným čajom. Okúzli vás ručne balenými čajovými lístkami, jemnou, ale predsa plnou chuťou so sladkými tónmi a prekrásnou vôňou sušených kvetín.


Krajina pôvodu: Taiwan, Ming Jian, Nantou County
Žatva: apríl 2020

* Povinne vyplnené polia

4,90 €

Jade oolong pochádza z oblasti Nantou, kde čajovníky rastú v nadmorskej výške 500 metrov nad morom. Svetu bol Jade oolong po prvýkrát predstavený pred viac než tridsiatimi rokmi doktorom Whu Zhen Zhe, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o rozvoj pestovania čajovníkov na Taiwane a je preto nazývaný otcom taiwanských čajov.


Jade oolong ľahko poznáte podľa veľkých, tmavozelených a pravidelne rolovaných listov. Ručne rolované listy sú starostlivo a pevne zvinuté do malých guličiek. Po vylúhovaní čajových lístkov získame priezračný, zlatistý a príjemne aromatický nálev. Okrem svojej výbornej chuti je Jade oolong známy tiež kvôli svojej sviežej kvetinovej aróme, ktorá je prirovnávaná k vôni rozkvitnutej lúky, čo čaju dodáva nezameniteľný charakter.

Chuť Jade oolongu sa dá jedným slovom popísať ako delikátna. Je svieža, plná, veľmi aromatická, má hladké telo a dlhý dozvuk so sladkými tónmi. Ešte dlho po dopití poslednej šálky zostáva v ústach príjemný zamatovo jemný pocit. Chuť je prakticky bez zvieravosti a vychutnať si ho môžete tiež ako výborný ľadový čaj.

Miera oxidácie: 15-20%
Kultivár: TTES13, Cui Yu 

Klasická príprava:

Na prípravu čaju použijeme 3-5 gramov čajových lístkov, ktoré zalejeme 225-250 ml prevarenej kvalitnej vody s teplotou 90-95°C (195-205°F)
a necháme 3-5 minút lúhovať. Potom precedíme. Takto môžeme pripraviť viac nálevov.

Tradičná príprava:
Toto je jedna z mnohých tradičných príprav čaju. Čaj vložíme do malej kanvičky či gaiwanu s objemom cca 150 ml a zalejeme vriacou vodou. Čaj zlievame približne po 30 sekundách. S každým nálevom pridávame čas.

3 až 5g
90-95 °C
3 až 5 minút
100% oolong